بهترین UX کیس استادی‌های سال ۲۰۲۴

UX کیس استادی (UX case study) ازجمه مهم‌ترین و مؤثرترین منابع آموزشی برای طراحان تجربه کاربری، رابط کاربر و محصول است. علاوه‌بر آن، کیس استادی مهم‌ترین بخش از پورتفولیو دیزاینرها محسوب می‌شود.
در این مطلب، به ۴ UX کیس استادی بسیار آموزنده و جالب در سال ۲۰۲۴ می‌پردازم و درباره‌ی اهمیت کیس استادی‌ها در طراحی تجربه کاربر و نقش کلیدی آن‌ها در پیشرفت حرفه‌ای طراحان توضیح می‌دهم.
اگر علاقه‌مند به طراحی UI/UX، طراح محصول تازه‌کار یا حتی طراح محصولی باسابقه‌ هستید، این مطلب را تاانتها بخوانید چون در آن اطلاعات مفید و کمک‌کننده‌ای برای ورود به این حرفه یا ادامه‌ی مسیر شغلی‌تان خواهید یافت.
معرفی ۴ نمونه UX کیس استادی پیش‌از معرفی ۴ نمونه از بهترین و آموزنده‌ترین UX کیس استادی‌‌های سال ۲۰۲۴، بهتر است اول مشخص کنیم که مطالعه موردی طراحی تجربه کاربری دقیقا چیست، چه ویژگی‌‌هایی دارد و چرا این‌قدر در دنیای حرفه‌ای طراحی UI/UX مهم است.
ابتدا به این سؤال پاسخ می‌دهم که موردکاوی‌ طراحی تجربه کاربر چیست؟
interaction-design که از معتبرترین نام‌ها و وبسایت‌ها در حوزه دیزاین است، این‌طور کیس استا..

بهترین UX کیس استادی‌های سال ۲۰۲۴ ادامه مطلب

راهنمای تخصصی و جامع توسعه فرانت اند (Front-End) ۲۰۲۴

فرانت اند چیست؟ توسعه فرانت اند یا توسعه سمت کاربر (کلاینت ساید) وبسایت به چه معنا است؟ چه کسی متخصص، برنامه نویس توسعه فرانت اند یا فرانت اند دولوپر است؟ برای برنامه نویسی فرانت اند وبسایت به چه تکنولو‌ژی‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی نیاز است؟
اگر علاقه‌مندی بخواهد توسعه فرانت اند را یاد بگیرد، لازم است در رشته کامپیوتر یا مهندسی نرم‌افزار یا رشته‌های مرتبط در دانشگاه درس خوانده باشد؟ بازار کار توسعه فرانت اند چطور است؟ اصلا، چطور می‌شود متخصص توسعه فرانت اند شد؟
پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های جدید تخصص‌ها و شغل‌های جدیدی را به‌وجود آورده است. توسعه فرانت اند یکی از تخصص‌ها و شغل‌هایی است که پس‌از اختراع اینترنت، توسعه‌ی تجارت الکترونیک (E-commerce) و فروشگاه‌های آنلاین به‌وجود آمد. توسعه فرانت اند بازار کار بسیار خوبی دارد و پردرآمد است و آینده‌دار.
برای متخصص فرانت اند شدن الزاما به تحصیلات دانشگاهی نیاز نیست. کسانی‌که چیزی درباره‌ی مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار یا زبان‌های برنامه‌نویسی نمی‌دانند نیز با گذراندن آموزش طراحی سایت می‌توانند وارد مسیر شغلی برنامه نویسی فرانت اند وبس..

راهنمای تخصصی و جامع توسعه فرانت اند (Front-End) ۲۰۲۴ ادامه مطلب

پایتون در پزشکی هم کاربرد دارد!

زبان برنامه‌نویسی پایتون در پزشکی چه کاربردهایی دارد؟ برنامه‌نویسی با پایتون چطور می‌تواند به تشخیص سریع و بهینه‌ی بیماری‌ها کمک کند؟ زبان پایتون چه ویژگی‌ها و امکاناتی دارد که دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی ندارند؟ آیا کتابخانه‌هایی مخصوص دارد که در علوم پزشکی کاربرد دارند؟ یا دلیل کاربردهای پایتون در پزشکی تکنولوژی‌های مهم و تعیین‌کننده‌ای مانند هوش مصنوعی (AI)، ماشین لرنینگ (ML) و پردازش زبان طبیعی (NLP) است که پایتون و کتابخانه‌هایش در توسعه آن‌ها نقش کلیدی داشته‌اند؟
ظهور پیشرفت‌ها و تکنولوژی‌های جدید در یک عرصه به حوزه‌ها و عرصه‌های دیگر هم گسترش می‌یابد. این دقیقا همان اتفاقی است که درباره‌ی هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ افتاد. نگاهی به تاریخچه‌ی تکامل و تحولات هوش مصنوعی نشان می‌دهد که دانشمندان به‌دنبال راه‌هایی بودند تا بتوانند ماشینی بسازند که عملکردهای مغز انسان را شبیه‌سازی می‌کند. در آغاز، هدف آن‌ها کمک به علم پزشکی یا صنعت خاصی نبود.
اما وقتی موفق شدند، دانش و تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و ابزارهای توسعه‌داده‌شده با هوش مصنوعی در زمان بسیار کوتاهی به همه‌ی رشته‌ها، حوزه‌ها و صنای..

پایتون در پزشکی هم کاربرد دارد! ادامه مطلب

راهنمای ۲۰۲۴ Helpful Content گوگل

الگوریتم Helpful Content یا الگوریتم مطالب/محتواهای مفید گوگل و آخرین آپدیت آن به چه معنا است؟ آپدیت ۲۰۲۴ هسته مرکزی گوگل که آخرین و مهم‌ترین آپدیت الگوریتم Helpful Content نیز بود، چه تأثیری بر سئو سایت داشت؟ چرا گوگل چنین الگوریتمی را به فهرست الگوریتم‌های خود اضافه کرد؟ محتوای مفید از نظر گوگل چه ویژگی‌هایی دارد؟ گوگل چطور وبسایت‌ها را برای داشتن محتواهای مفید ارزیابی می‌کند؟ چطور باید وبسایت و محتواهای آن را برای الگوریتم Helpful Content بهینه کرد؟
اگر کارشناس سئو سایت هستید یا وبسایتی فروشگاهی دارید و سئو سایت برای شما مهم است چون موفقیت کسب‌‌وکار آنلاین شما به آن بستگی دارد، ضروری است تا درباره‌ی الگوریتم Helpful Content بدانید. اغراق نیست اگر گفته شود که این الگوریتم بیشترین تأثیر را بر سئو سایت در سال ۲۰۲۴ گذاشته است. به همین دلیل است که بدون آشنایی با این الگوریتم و چگونگی بهینه‌سازی وبسایت برای آن، تلاش‌های کارشناسان سئو برای سئو داخلی هیچ سایتی به نتیجه‌ی مطلوب نخواهد رسید.
در ادامه و در این مطلب مفید، به تمام سؤالات طرح‌شده در بالا درباره‌ی الگوریتم Helpful Content و آپ..

راهنمای ۲۰۲۴ Helpful Content گوگل ادامه مطلب

مقایسه پایتون و جولیا، آینده برنامه‌نویسی از آن کدام است؟

زبان برنامه‌نویسی جولیا (Julia) چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ زبان پایتون بهتر است یا جولیا؟ این دو زبان چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ آیا این ادعا که زبان جولیا آینده ماشین لرنینگ و علوم داده است، صحت دارد؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ داده شده است.
ممکن است شما در زمینه ماشین لرنینگ و علوم داده با زبان پایتون فعال باشید و می‌خواهید بدانید آیا نیاز است دانش خود را گسترش دهید و زبان برنامه‌نویسی جولیا را یاد بگیرید؟ یا فردی علاقه‌مند به ماشین لرنینگ و علوم داده هستید و بین زبان پایتون و جولیا و سایر زبان‌های مشابه، نمی‌دانید کدام زبان را یاد بگیرید، این مقاله برای شماست.
تاریخچه زبان برنامه‌نویسی جولیا در سال ۲۰۰۹ بود که چهار دانشجوی دانشگاه MIT، به نام‌های جف بزانسون، استفان کارپینسکی، ویرال شاه و آلن ادلمن، تصمیم گرفتند زبان برنامه‌نویسی جدیدی را بسازند. زبانی که سرعت و کارایی زبان‌هایی مانند C و Fortran را با سادگی پایتون و R ترکیب کند.
به عبارت دیگر هدف سازندگان زبان جولیا این بود که نقاط قوت زبان‌های مختلف را در یک زبان گردآوری کنند.

در فوریه سال ۲۰۱۲، اولین نسخه عمومی ز..

مقایسه پایتون و جولیا، آینده برنامه‌نویسی از آن کدام است؟ ادامه مطلب

کامل‌ترین راهنمای سئو تکنیکال (۲۰۲۴)

سئو تکنیکال یا سئو فنی چیست؟ تکنیکال سئو چه اهمیتی در سئو سایت دارد؟ بخش فنی SEO شامل چه مواردی می‌شود؟ برای اینکه یک وبسایت ازنظر فنی (تکنیکال) بهینه شود، به چه تغییراتی نیاز است؟ آیا سئو تکنیکال را کارشناسان سئو هم می‌توانند انجام دهند یا کار برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان سایت است؟
برای اینکه موتور‌های جستجو محتواهای یک وبسایت و کسب‌وکار آنلاین را قبل‌از رقبا به کاربران نشان دهند، آن وبسایت باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد- یعنی سئو شده باشد. سئو سایت به ۳ بخش تقسیم می‌شود: سئو تکنیکال (Technical SEO)، سئو داخلی (On-site SEO) و سئو خارجی (Off-site SEO).
این راهنمای جامع به بحث درباره‌ی سئو تکنیکال اختصاص یافته است. در این راهنما به تمامی سؤالات طرح‌شده درباره‌ی این بخش از سئو سایت پاسخ می‌دهیم و به موضوعات اصلی در سئو تکنیکال که هر کارشناس و متخصص سئو سایتی باید به آن‌ها مسلط باشد، می‌پردازیم. مهم‌ترین موضوعات در سئو تکنیکال که درادامه درباره‌ی آن‌ها توضیح می‌دهیم، عبارت‌اند از:
چیستی SEO فنی اهمیت فوق‌العاده SEO تکنیکال برای سئو سایت و رتبه‌بندی در موتورهای جستجو مؤلفه‌های اصلی ..

کامل‌ترین راهنمای سئو تکنیکال (۲۰۲۴) ادامه مطلب

طراحی محصول برای سالمندان

طراحی محصول برای سالمندان به چه معنا است؟ چرا یک طراح محصول باید نیازهای خاص سالمندان را نیز در طراحی درنظر بگیرد؟ آیا طراحی تجربه کاربر (User Experience) برای سالمندان کار دشواری است؟ آیا این نوع طراحی محصول شاخه‌ای جداگانه از طراحی UI/UX است یا زیرمجموعه‌ی آن؟ دیزاینرها چه اصول و نکاتی را باید درهنگام طراحی رعایت کنند تا محصولی متناسب‌با نیازهای خاص سالمندان طراحی کرده باشند؟
فناوری‌های پیشرفته و محصولات دیجیتال نباید فقط برای جوانان یا بزرگسالان قابل‌استفاده باشد. تکنولوژی قرار است زندگی ما را راحت‌تر کند و سالمندان شاید بیش‌از هر قشر دیگری به این راحتی نیاز دارند. به‌ همین‌ دلیل است که ضروری است در طراحی تجربه کاربری برای محصولاتی که برای بزرگسالان دیزاین می‌شود، نیازها و خواست‌های همه‌ی بزرگسالان، به‌ویژه سالمندان، درنظر گرفته شود.
در این مطلب درباره ضرورت طراحی محصول برای سالمندان توضیح می‌دهیم و به تمامی سؤالاتی که درابتدا طرح شد، پاسخ می‌دهیم.
طراحی محصول برای سالمندان بنابر گزارش سازمان بهداشت و سلامت جهانی (WHO)، در سال‌های اخیر بر تعداد جمعیت بالای ۶۰سال جهان افزوده شده..

طراحی محصول برای سالمندان ادامه مطلب

ساخت بازی با پایتون + معرفی بهترین موتورهای بازی‌سازی

اکثر ما زبان برنامه‌نویسی پایتون را به‌دلیل کاربردهای گسترده‌اش در هوش مصنوعی، ماشین لرنینگ و علوم داده می‌شناسیم. اما باید بگویم کاربرد زبان برنامه‌نویسی پایتون بیش از این‌هاست.
پایتون زبان بسیار پرکاربرد و محبوبی است. دلیل آن هم کتابخانه‌های بی‌نظیر پایتون هستند که دست برنامه‌نویس را برای هرکاری باز گذاشته‌اند. یکی از جذاب‌ترین کاربردهای زبان پایتون که شاید کمتر جایی درباره آن صحبت شده، طراحی و ساخت بازی است.
طراحی و برنامه‌نویسی بازی‌های ویدئویی شاید کار پیچیده‌ای به‌نظر برسد. البته که نمی‌شود منکر پیچیدگی‌های منحصربه‌فرد برنامه‌نویسی بازی شد، اما می‌شود ادعا کرد که موتورهای بازی سازی پایتون یا (Game engines) فرآیند بازی‌سازی را در مقایسه با زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر، بسیار آسان‌تر و جذاب‌تر کرده‌اند.
این مقاله برای افرادی است که به برنامه‌نویسی بازی با پایتون علاقه دارند. در ادامه، موتورهای بازی‌سازی محبوب و معروف پایتون را معرفی خواهیم کرد.
موتور بازی سازی پایتون چیست؟ موتورهای بازی‌سازی پایتون درواقع همان کتابخانه‌های پایتون هستند که به عنوان ابزارهایی برای توسعه بازی‌های و..

ساخت بازی با پایتون + معرفی بهترین موتورهای بازی‌سازی ادامه مطلب

۷ اشتباه رایج UIدیزاینرهای مبتدی

طراحی رابط کاربر (UI) اهمیت بسیاری در موفقیت یک محصول دیجیتال دارد. اما برای کسانی که می‌خواهند وارد بازار کار UI شوند، ممکن است کمی پیچیده و زمانبر باشد تا مطمئن شوند آیا واقعا در روند دیزاین موفق هستند یا نه.
این کاملا طبیعی است که طراح رابط کاربری مبتدی که تجربه زیادی ندارد، در شروع کار کاستی‌هایی را در طراحی داشته باشد. این مقاله برای UI دیزاینرهای مبتدی است. در این مقاله شما با ۷ اشتباه رایج که اکثر UI دیزاینرهای مبتدی آن را انجام می‌دهند، آشنا می‌شوید.
اشتباه اول: زمان نگذاشتن برای تحقیقات کاربر در فرآیند طراحی، تحقیق درباره درک نیازها، تجربیات و رفتار کاربران اهمیت خیلی بالایی دارد. چرا؟ چون نتیجه نهایی کار UI دیزاینرها باید به‌گونه‌ای باشد تا بتواند نیاز کاربران را رفع کند.
“چطور ممکن است طراح رابط کاربر بدون تحقیق درباره نیاز کاربر بتواند بهترین طراحی را انجام دهد؟”
بنابراین، مطالعه و تحقیقات باید بخشی اساسی از فرآیند طراحی باشند. برای اینکه نتیجه تحقیقات جامع و کامل باشد، می‌توانید از تیم‌های مختلف مانند تیم بازاریابی و طراحی محصول کمک بگیرید یا از داده‌های مربوط به رفتا..

۷ اشتباه رایج UIدیزاینرهای مبتدی ادامه مطلب

چرا باید درباره XHTML بدانید؟

XHTML چیست؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با HTML دارد؟ چه کاربردهایی دارد؟ آیا کسانی‌که قصد دارند طراحی و برنامه‌نویسی وبسایت یاد بگیرند، لازم است XHTML را هم یاد بگیرند؟
در این محتوا به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم و شما را با XHTML کاملا آشنا می‌کنیم. مخاطبان این محتوا کسانی هستند که زبان نشانه‌گذاری HTML را می‌شناسند و با آن کار کرده‌اند. برای فهم اکس اچ تی ام ال و دلایل اصلی برای توسعه‌ی آن لازم است که با html، xml و زبان‌های نشانه‌گذاری آشنا بود. پس، اگر توسعه‌دهنده وبسایت نیستید و درباره html، زبان‌های نشانه‌گذاری و اهمیت فوق‌العاده آن‌ها در طراحی و توسعه وبسایت‌ها چیزی نمی‌دانید؛ ابتدا مقاله «html چیست و چه کاربردی دارد؟+(لیست جامع تگ های html)» را بخوانید.
اگر طراح وبسایت هستید و چیزهایی درباره XHTML شنید‌ه‌اید و می‌خواهید بیشتر درباره‌اش بدانید، به خواندن ادامه دهید. سؤالی را دراین‌باره بی‌جواب نمی‌گذاریم.
XHTML چیست؟ Extensible HyperText Markup Language (زبان نشانه‌گذاری فرامتن توسعه‌پذیر) نسخه‌‌ی توسعه‌ و گسترش‌یافته زبان نشانه‌گذاری HTML است تا به آن امتیازات و قابلیت‌های زبا..

چرا باید درباره XHTML بدانید؟ ادامه مطلب